Tréninkový systém

3-letý valach Ooh Grays Dunit 
 
Přiježdění koně podle 5L 
Tento treninkový systém vznikl na základě zkušeností, které jsem postupně nabírala od trenerů, od kterých jsem měla tu čest se učit, velkými učiteli mi byli a stále jsou samozřejmě koně.
Od každého učitele jsem si vzala něco, přidala něco svého, a vznikl tento systém, který spolehlivě používáme od práce před obsednutím, samotným obsedáním, přiježďováním a přípravy koně pro konkrétní účely (sport, hobby kůň nebo koně určení k prodeji)
 
Zkráceně o levelech - v prvním levelu jde o to, koni vysvětlit jak má správně reagovat na tlak, je to celé o práci ze země, která je pro mne velmi důležitá s každým koněm, na konci prvního levelu se kůň učí pozitivně reagovat na udidlo a sedlo.
Celý treninkovým systém je založen na tom, vybudovat koňskou osobnost, spolehlivého koně který na krizové situace ( důvod k poplašení, úprku, vykopnutí, poskočení) reaguje pouze tak, že se povolí a zůstane stát. Názorná ukázka na tomto videu ( v čase 03:45) https://youtu.be/pPEDu_BDObA  :  kůň se lekne projíždějícího autobusu po silnici pod kruhovkou, cukne sebou, jde vidět moment kdy si uvědomí že nemá utíkat ale povolit se, uklidnit se, a všechen stres je pryč. Kůň na videu je rok a půl stará klisna třetím týdnem ve výcviku.
 
 
V dalším levelu se zaměřujeme na práci ze země bez vodítka, a na samotnou práci ze sedla, na kterou byla pečlivá příprava v prvním levelu, to znamená že při obsedání zřídka kdy nastane problém, ve většině případů koně co prošli prvním levelem, na jezdce nereagují překvapeně, naopak už zvládají reagovat na základní pobídky jako je rozejití, zastavení a zatočení.
V této fázi kůň "nabírá kilometry" a zvyká si na pohyb ve všech chodech s jezdcem, chytá stabilitu, učí se držet tempo a směr. Prohlubuje se spolehlivost koně.
 
Ve třetím stupni začíná pokročilejší drezurní práce. opět navazujeme na práci ze země, kůň se učí být prostupný tlaku ve všech směrech a chodech, pracuje se hřbetem a krkem, začíná se pracovat na manevrech.
 
Ve čtvrtém stadiu treninku má kůň naježděno "dost kilometrů" na to aby měl dostatečnou rovnováhu, pracuje se na kontracvalech a ustupování tlaku v nich, dbá se na to aby kůň byl rovný. Prohlubují se manevry.
 
 
V pátém levelu kůň zvládá jezdit do terénu o samotě v klidu a pohodě.
V kontracvalu reaguje při posunutí zádi dovnitř přeskokem. 
Práce v kruhovce na volno je samozřejmostí.
 
 
Tohle je povrchové shrnutí treninku, jsou to měsíce, někdy roky práce, čím více času se na různých fázích zůstává, tím více se schopnosti koně i jezdce prohlubují. Každý má rozdílné cíle, možnosti, požadavky. Podle nich se odvíjí individuální trenink.
 

                                       

foto(J.Kasalova): Jeden z koní trénován podle "5levels" od počátku po jeho aktuální věk na fotce (čerstvě tříletý hřebec)

O Westernovém ježdění

Western - Od práce ze země přes obsednutí k ježdění

Při práci s westernovým koněm je pro mě důležité, aby byl kůň tzv "broke" znamená to že by měl správně reagovat na každou pobídku kterou si vymyslím - pokaždé se povolit tlaku který na něj vyvinu. To platí jak od nohou, tak od otěží. S touto prací začínám s koněm ze země před dovršením jeho dvou...
Celý článek